Jste zde
Národní park Stelvio
Italský národní park Stelvio (celým názvem Parco Nazionale dello Stelvio) má rozlohu 134.620 hektarů, což z něj činí jeden z největších přírodních parků v Evropě a jedno z největších chráněných území v Alpách. Je rozdělen do čtyř italských provincií:
• provincie Sondrio v Lombardii
• provincie Brescia v Lombardii
• autonomní provincie Bolzano - Jižní Tyrolsko, Trentino - Alto Adige
• autonomní provincie Trento, Trentino - Alto Adige
Hranice:
Národní park hraničí na severu s údolím Munstertal ve Švýcarsku (Val Müstair) a s Vinschgau (Val Venosta), na východě je to Val d'Ultimo, na jihu Val di Sole a Vallecamonica, a na západě Veltlin (Valtellina) a Val di Livigno.
Navíc hraničí na severu se švýcarským národním parkem Engadin v kantonu Graubünden a na jihu s Regionalparkem Adamello v Lombardii.
V tomto národním parku se nachází celá oblast vrcholků Ortleru a Monte Cevedale z pohoří Ortles.
Klima a nadmořská výška:
V národním parku Stelvio se vyskytují všechny alpské klimatické zóny:
• ode dna údolí v dolním Vinschgau (Val Venosta) u Latsche (Laces) v nadmořské výšce kolem 650 m
• nad zalesněnými svahy v nadmořských výškách od 700 do cca 2.100 m
• na travnatých svazích a na horských pastvinách v nadmořské výšce 2.100 m až do nadmořské výšky asi 3.000 m
• až do vysokohorského regionu v blízkosti ledovce Ortler (např. Monte Livrio - druhý nejvyšší středisko s letním lyžováním v Alpách) a do nadmořské výšky až 3.905 m
Flóra a fauna:
Charakteristickým znakem je velký zdejší počet různých druhů alpské flóry a fauny. Lov jako takový je zakázán, přestože stále se zvyšující stavy volně žijících živočichů působí velké škody na porostech stromů a je též příčinou škod v zemědělství. Proto dostávají určití lovci každoročně několik zvláštních povolenek k odlovu. Pro lov ryb je v národním parku vydáváno zvláštní povolení.
Historie
Již od počátku 20. století se začalo uvažovat o zřízení ochrany přírody v oblasti Ortles a v roce 1935 byla konečně celá oblast vyhlášena za národní park. Nařízení o konkrétních předpisech ochrany přírody bylo přijato v roce 1951 a roku 1977 byl park rozšířen. Jeho symbolem je orel skalní.
Infrastruktura:
Pravděpodobně nejdůležitějším spojovacím prvkem v rámci celého národního parku, který spojuje Bormio s Pradem, tedy Lombardii a Jižní Tyrolsko, je Stilfser Joch (Stelvio). Je to druhý nejvýše položený průsmyk v Alpách, který se nachází v nadmořské výšce 2.757 m.
Kromě toho spojuje i švýcarský průsmyk Umbrail (2.502 m.n.m.) prostřednictvím silnice Stilfser - Joch - Passstraße, se Santa Marií v údolí Val Müstair. Průsmyk Passo di Gavia (Gaviapass) pak spojuje města Bormio a Ponte di Legno.